Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100, güne %0,36 artışla 5.274,94 puandan başladı.

BIST 100 endeksi dünkü işlemlerde 5.179 – 5.299 puan ortasında hareket ettikten sonra %1.21 artışla günü 5.256.19 puandan kapattı. Endeks, olumlu açılışın ardından ilk dönemlerde alım eğilimini sürdürüyor.

Açılış bazında sektöre bakmak finans%0,64 artışla ortalamanın üzerinde bir başlangıç ​​yaptı. Sanayiendeks %0,17 oranında kısmi bir artış kaydetti. hizmetendeks güne %0,38 artışla başladı.

Telekomünikasyon, Emlakve inşa etmekşubeleri güne yoğun taleple başladı. Ahşap, kağıt ve baskıile birlikte turizmgüne negatif başladı.

BİST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında ilaç sektörü hisseleri öne çıktı. ECILC, ÇARE, GENEL, SEÇve RTALBaçılışta en çok talep gören hisse senetleri oldu. KERVT, GİBİ YAPMAK, SMRTG, sasave HECT’lerGünün ilk dakikalarında BİST 100’de en çok değer kaybeden hisse olarak listelendi.

Bugün Borsa İstanbul genelinde işlemlere başlayan Platform Turizm ile, İŞKUR, ALFAS, ÖZSUB, QUYAS güne tavan fiyattan başlayan hisseler ortalarda yer aldı. Açılışta en çok düşen hisseler… SNPAM, KSTUR, DGNMOve HKTMoldu.

ABD yıllık TÜFE verilerinin beklentilerin altında gelmesinin yarattığı olumlu havanın Fed’in faiz açıklaması ve Powell’ın konuşmasının ardından devam edip etmeyeceği merak konusu.

Asya endeksleri sabah saatlerinde yükselişini sürdürüyor. ABD borsaları dün günü pozitif kapattı. Nasdak%1 artarken S&P 500, %0,73 ve Dow Jones %0.3 yükseldi. Günün ilk saatlerinde ABD vadeli endeksleri pozitif seyrini sürdürürken, Avrupa vadeli endeksleri yatay bir seyir izliyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu